PAISTU KOOLI SÜNNIPÄEV TÕI VILISTLASED KOKKU

Loomise kuupäev 24.08.2022

PAISTU KOOLI SÜNNIPÄEV TÕI VILISTLASED KOKKU

Paistu Kooli vilistlased ning endised ja praegused koolitöötajad said 13. augustil kokku, et pidulikult tähistada kooli peatset 185. sünnipäeva.

1837. aastal Õisu mõisa maadel loodud kool on aastakümnete jooksul  leidnud peavarju mitmetes majades ja külades, 1939. aastal valminud valge koolimaja Sultsis on Paistu Kooli koduks ka praegu.

Koolimaja võttis külalisi vastu uuenduskuuri läbinuna – kevadest saati olid käinud ehitustööd seoses ventilatsiooni paigaldamisega. Nüüdseks oli tolm pühitud ja maja piduehtes. Endised õpilased võisid kunagistes klassiruumides mälestusi vahetada. Arvutiklassis, millest selleks õhtuks oli saanud ajalootuba, sai vanu pilte ja ürikuid lapata.

Pidulikul aktusel kõneles Merike Kald, kes sel suvel koolidirektori ameti uute väljakutsete vastu vahetas, kooli viimaste aastate tegemistest. Vilistlane Jüri Eek meenutas omaaegseid legendaarseid direktoreid Artur Luubergi ja Urmas Tuuleveskit ning jutustas nii mõnegi kelmika seiga  aastakümnete tagant.  Kooli vilistlane, endine Paistu ja Viljandi vallavanem Ene Saar süütas mälestusküünla meie seast igaveseks lahkunud õpilaste ja koolitöötajate meenutuseks.

Publiku ette astusid kooli laulu- ja pillilapsed, soojalt võeti vastu vilistlase Sandra Vesseluha esinemine. Paistu Kooli tervitasid juubeli puhul Viljandi vallavanem Alar Karu ja valla haridus- ja kultuurinõunik Anne Põldsaar ning naabrid Holstre ja Viiratsi koolidest.

Aktusel jõudis esimest korda publiku ette kolmest episoodist koosnev film „Paistu Kooli kadunud aega otsimas“, mis püüdis ajalooliste faktide alusel fantaseerida, kuidas Õisu mõisahärra kooli loomise mõttele tuli, milliseid kasvatusmeetodeid rakendati enam kui sajand tagasi ja kuidas avati praegune koolihoone.  Filmi valmimisele andsid oma panuse nii praegune koolipere kui vilistlased. Filmi stsenarist-lavastaja oli eesti keele õpetaja Helle Leppik, operaator-lavastaja ning monteerija vilistlane Jan-Randar Raidma ning produtsent huvijuht Kristi Pajuste. Kesksetes rollides on endised ja praegused õpetajad Kalev Põldsaar, Ain Mägi, Arnold Leesmäe, Merike Kald ja Leho Lainoja ning lõpuklassi õpilane Rikko Riiner. Massistseenides tegi kaasa suur osa kooliperest.

Vilistlaspidu kulges meenutuste ja tantsukeerutuste vahelduvas rütmis. Ansambel Reminders ja DJ-tandem Retrokiirabi hoolitsesid  meeleoluka muusika eest ning sulnis suveõhtu meelitas rahvast ka kooliaeda nostalgitsema.

Helle Leppik,

Paistu Kooli eesti keele ja kirjanduse õpetaja